Czym się różni – OC/AC i Assistance

Współczesny kierowca ma do wyboru różne rodzaje ubezpieczeń. To nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale również i AC czy Assistance. Jeśli chcesz wiedzieć, czym różnią się one od siebie i kiedy warto je rozważyć, zapraszamy do lektury naszego krótkiego poradnika dla właścicieli samochodów.

Czym jest polisa OC?

Ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej jego posiadacza jest w naszym kraju obowiązkowe. Dzięki niemu właściciel pojazdu chroniony jest przed kosztami, związanymi z naprawą szkody, którą spowodował on w ruchu drogowym. Dotyczy to zarówno wypadków i kolizji, jak i drobniejszych otarć i uszkodzeń, które mogą powstać w trakcie nieuważnego parkowania auta. To właśnie z ubezpieczenia OC pokrywane są koszty naprawy, a więc chroni ono również osoby trzecie, będące – nie ze swojej winy – uczestnikiem nieprzyjemnego zdarzenia. Warto wiedzieć jednak, że wysokość składki na ubezpieczenie OC może być różna. Cennym źródłem wsparcia dla kierowców będzie więc kalkulator OC, umożliwiający sprawne wyliczenie składek i szybkie porównanie ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, a w konsekwencji również wybór najatrakcyjniejszej pod względem finansowym propozycji.

Kiedy warto rozważyć ubezpieczenie AC?

Niektórzy kierowcy stawiają znak równości między ubezpieczeniem AC a Assistance, co nie znajduje jednak odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ubezpieczenie AC, czyli tzw. Autocasco, z ubezpieczeniem Assistance łączy jedynie dobrowolność, w przeciwieństwie do obowiązkowej składki OC. Autocasco stanowi swoistą ochronę przed kosztami, związanymi z różnego rodzaju zdarzeniami, za którymi stoi zarówno człowiek, jak i siły natury. Sprawdza się ono również wówczas, gdy pojazd zostanie skradziony, a nawet zniszczony na skutek wypadku.

Ubezpieczenie AC pozwala pokryć koszty naprawy samochodu lub też zakupić zupełnie nowy pojazd w momencie, gdy naprawa uszkodzonego przestaje być opłacalna. Takie ubezpieczenie warto rozważyć w przypadku zakupu nowego auta. Coraz częściej decydują się na niego jednak również właściciele nieco starszych pojazdów. To idealne rozwiązanie w przypadku, gdy te parkują na ulicy, w zacienionych miejscach lub też pod drzewami, które mogą poważnie uszkodzić pojazd w momencie złamania.

Czy ubezpieczenie Assistance jest godne uwagi?

Ubezpieczenie Assitance również dotyczy nieprzewidzianych, nagłych sytuacji, które mogą zdarzyć się każdemu kierowcy, niezależnie od jego umiejętności czy doświadczenia na drodze. W tym przypadku jednak do jego rąk nie trafia żadne odszkodowanie. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju ubezpieczenie nie jest warte uwagi. Wprost przeciwnie, gdyż w kryzysowej sytuacji to na ubezpieczycielu będzie spoczywał obowiązek niesienia pomocy na drodze, a jej zakres będzie ściśle uzależniony od warunków umowy. Assistance może obejmować bowiem nie tylko holowanie pojazdu do miejsca naprawy, ale również samochód zastępczy dla kierowcy, a nawet organizację noclegu, jeśli awaria, kolizja czy wypadek wydarzą się z dala od miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *